‘Kanadı Kırık’ Çocuklara Ücretsiz Kreş Desteği

Türkiye genelinde maddi imkanı olmayan, öksüz, yetim, annesi cezaevinde kalan toplam 2 bin 676 çocuk, özel kreş, gündüz bakımevi ve anaokullarından ücretsiz faydalandı.

 

Türkiye genelinde geçen yıl maddi imkanı olmayan, şehit-gazi çocuğu, öksüz, yetim, annesi cezaevinde veya kadın konukevinde kalan toplam 2 bin 676 çocuk, devletin sağladığı destekle özel kreş, gündüz bakımevi ve anaokullarından ücretsiz yararlandı.

AA muhabirinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre, Bakanlığa bağlı faaliyet gösteren 2 bin 48 özel kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulübünde geçen yıl bakılan toplam çocuk sayısı 79 bin 876 oldu.

Bakanlık tarafından koruma altına alınan ya da ekonomik gücü yetersiz ailelerin çocuklarının yanı sıra anne ve babası ölmüş, tek ebeveynli, engelli ebeveynli, annesi kadın konukevinde ya da cezaevinde kalan çocuklar, özel kreş ve gündüz bakımevlerinde kontenjan dahilinde ücretsiz yararlandırılıyor. Ayrıca, ekonomik durumlarına bakılmaksızın tüm şehit yakını ve gazilerin çocukları da bu haktan faydalandırılıyor.

2 bin 146 çocuk kreş desteği aldı
Buna göre 2016 yılında, 2 bin 146 dezavantajlı çocuk bu destek kapsamında özel kreş ve gündüz bakımevlerinden ücretsiz olarak yararlandı.

Ücretsiz bakım hizmetinden yararlanan çocukların 476’sını ekonomik gücü yetersiz ailelerin çocukları, 38’ini anne babası vefat eden ve bu nedenle bir yakını tarafından bakılanlar, 964’ünü tek ebeveyni ile yaşayanlar ve 64’ünü de engelli ebeveyni bulunan yoksul durumdaki çocuklar oluşturdu.

Bakanlıkça bakım ve koruma altına alınan 334, annesi kadın konukevinde bulunan 80 ve annesiyle birlikte cezaevinde kalan 57 çocuğa da bu destek sağlandı. Aynı zamanda 133 şehit yakını ve gazi çocuğu, özel kreş ve gündüz bakımevine ücret ödemeden gitti.

Verilere göre, bu proje kapsamında 2016’da kreş ve gündüz bakımevlerinden faydalanan çocukların sayısı 63 olurken, 2 bin 177 çocuğa da SED hizmeti sağlandı, 52 çocuğa ise Bakanlığa bağlı kurumlarda bakım ve koruma imkanı sunuldu. Projenin başladığı 1997 yılı ile 2016 yılları arasında bu desteklerden yararlanan çocukların sayısı 3 bin 751’e ulaştı.

Bakanlıkça, 0-6 yaş grubuna sağlanan kreş desteği ile “Sevgi Zinciri” ve “Uçurtmayı Vurmasınlar” projeleri kapsamındaki dezavantajlı çocuklara sağlanan özel kreş, gündüz bakımevi ve anaokulunda eğitim imkanlarından yararlananların sayısı da toplam 2 bin 676’yı buldu.

KAYNAK: AA
Bizi Takip Edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Bizi Takip Edin

Facebook
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
Instagram